Найдревніша професія – політична соціологія...

Політичні, як і астрологічні прогнози, вирізняються своєю неабиякою „прозорливістю”. Особливо це помітно на місцевому рівні, де кожен, хто бодай знайомий з основами політології та соціології, а також сяк-так володіє грамотою, береться за будь-яке прогнозування: від грибних дощів у вересні, до зовнішньополітичного курсу країн Персидської затоки.
Напередодні виборів Президента України лише лінива громадська організація та містечково-маститі політологи не брались за прогнози результатів майбутніх виборів. Вони сипались на голови буковинців, немов з рогу достатку (неабиякий достаток, звісно, отримували самі псевдосоціологи). Це політичне заробітчанство (не без участі замовників з різних штабів) умілі ділки вправно інтерпретували в цифри і результати, залежно від кон’юнктури і певного замовлення.
У жовтні одна з таких громадських організацій під досить промовистою ширмою „Соціологічний моніторинг Буковини” презентувала результати своїх досліджень, згідно з якими, буковинці з-поміж кандидатів на найвищу державну посаду віддали свої голоси наступним чином: Ю Тимошенко отримала 21,3 % голосів виборців, В. Янукович – 18,9 %, А. Яценюк – 17,3 %, В. Ющенко – 7 %, В. Литвин – 5,2 %.
Якщо пригадати результати першого туру виборів, то це опитування вгадало лише (враховуючи похибку у 3 %) результати голосів Януковича, Яценюка і Ющенка. Проте „бронзового призера” Тигіпка чомусь залишили наприкінці першої десятки. Вочевидь, цей кандидат таки поскупився „стимулювати” результати опитування.
Вже у грудні минулого року іншим обласним товариством „Знання” також було проведено соцопитування, результати якого не вельми відрізнялись від попереднього (відсоток „попадання” виявився, м’яко кажучи, мізерним). Згідно з цими опитуваннями, за Ю. Тимошенко буковинці віддавали 24,9 % голосів, за В. Януковича – 17,8 %, А. Яценюка – 12,1 %, В. Ющенка – 5,7 %, С. Тигіпка – 4,1. На відміну від своїх попередників, це опитування бодай ввело у першу п’ятірку Сергія Тигіпка, який на Буковині отримав майже 9 % голосів виборців.
Нагадаємо результати голосування на виборах Президента України 17 січня на Буковині: Ю Тимошенко – 32,31 %, А. Яценюк – 19,27 %, В. Янукович – 19,12 %, С. Тигіпко – 8,85 %, В. Ющенко – 7,91 %. Відчуйте різницю.
Зважаючи на такі розбіжності між прогнозованими і реальними результатами, мимоволі закрадається підспудне відчуття, що ці так звані соціологічні товариства займаються звичайнісінькими маніпуляціями свідомістю виборців, готуючи свої прогнози в кращому випадку на „колінах”, заповнюючи листок опитування.
Однак це не заважає так званій місцевій політичній еліті замовляти такі дослідження, хизуючись у товаристві колег по „цеху” рівнем своєї підтримки. Папір же все стерпить.
Як кажуть, який піп, такий і прихід, що замовляють – те і готують, кого потрібно – того і висунуть на провідні ролі в цьому театрі лялькового абсурду. Готуйте готівку, шановні політики, вибори не за горами, а онукам буде приємно, що їх діда підтримувала така кількість буковинців, нехай і уявна.
Олексій МИКОСЯНЧИК

1 коментар

Олександр Буліч
Нещодавно мав нагоду поспілкуватися з астрологом, який давав прогнози щодо виборів... Не справдилися. І з політологами, не так давно сперечався. Отже, як на мене: "Політичні, як і астрологічні прогнози" - суперове порівняння!
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте